Παρασκευή 3 Ιουνίου 2011

ΤΟ ΑΕΚ-247 ΘΥΜΑΤΑΙ...

ΟΦΗ-ΑΕΚ

Η χρονιά 2004-2005 ήταν σαφώς η πιο περίεργη χρονιά στην Ιστορία της ΑΕΚ. Κύριο μέλημα διοίκησης και οπαδών ήταν η ύπαρξη της ομάδας, συνεπώς τα αγωνιστικά είχαν περάσει σε δεύτερη μοίρα εκείνο το πανηγυρικό καλοκαίρι του 2004. Ουδείς ασχολείτο με τα αγωνιστικά, όλοι είχαμε γίνει λίγο δικαστικοί, οικονομολόγοι, κοινωνιολόγοι και πολιτικοί. Η προσπάθεια της τότε διοίκησης αγκαλιάστηκε από τον κόσμο μας πρωτοφανώς, με την αγορά 17 χιλιάδων διαρκείας και η ομάδα στηρίχθηκε όσο καμιά άλλη στην Ιστορία της ΑΕΚ. Απαλλαγμένοι από εμφυλίους, οπαδικές κόντρες, επεισόδια και ότι άλλο αποτελούσε καθημερινό τροχοπέδη στην επιτυχία της ομάδας, προχωρήσαμε με πορεία πρωταθλητισμού έχοντας αντικειμενικά ένα από τα χειρότερα ρόστερ όλων των εποχών. Απεδείχθη για ακόμη μια φορά πως το αυτονόητο είναι το πιο δύσκολο πράγμα στο ποδόσφαιρο. Κάπως έτσι φτάσαμε στον αγώνα που θυμήθηκα σήμερα. Προερχόμενοι από το σκανδαλώδη αποκλεισμό για το κύπελλο στο «Καραϊσκάκη» με αντίπαλο τον έκφυλο δαφνοστεφανωμένο, ταξιδέψαμε στην Κρήτη για τον αγώνα με αντίπαλο τον Παο Β’, στο «Γεντί Κουλέ». Με νίκη θα ήμαστε το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, πριν έρθει βεβαίως το καταραμένο παιχνίδι με τον Ιωνικό. Το πρώτο μέρος πέρασε χωρίς ουδεμία αξιόλογη φάση για αμφότερες τις ομάδες, όμως στο δεύτερο παρουσιαστήκαμε μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο. Στο 57’ ο Σάντος πέρασε στον αγώνα το Βλάνταν Ίβιτς αντικαθιστώντας το Σίμο Κρασσά. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σέρβος τον δικαίωσε και με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στο Δικέφαλο. Δέκα λεπτά αργότερα, σε μια υποδειγματική αντεπίθεση που ξεκίνησε από το Σοάρες και εκπληκτική κάθετη πάσα στο Σέζαρ προηγηθήκαμε με 2-0 και όλα έδειχναν να παίρνουν το δρόμο τους. Επειδή όμως στην ΑΕΚ τίποτα δεν έρχεται τόσο εύκολα, παρουσιάστηκε μια αδικαιολόγητη καθίζηση και χαλάρωση στις τάξεις της ομάδας και σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Κατσουράνη ισοφαριστήκαμε στο 90ο λεπτό από κάποιον Καζατζή. Οι –«δεν έχουμε σχέσεις με τον ΠΑΟ»- οπαδοί του ΟΦΗ, ούσες αδιάφορες για τον αγώνα, τραγουδούσαν με μανία για 4 λεπτά το γνωστό σύνθημα « Τώρα τα Χανούμια είναι τάβλα πω πω ….». Το μεγαλείο αυτής της ομάδας έδωσε την απάντηση του με εκφραστή το Νίκο Λυμπερόπουλο που σκοράροντας στο 94’ έδωσε μια πανάξια νίκη στην Ένωση σκορπώντας ξέφρενα πανηγύρια τόσο εντός, όσο και εκτός Κρήτης. Για περισσότερη «τάβλα» σας παραθέτω το βίντεο του αγώνα!

Συνθέση ΟΦΗ: Σηφάκης, Μπελεβώνης, Κουνενάκης, Αδάμος, Δέντσας, Νουαφόρ, Χατζαντριάν, Ντάβιντσον, Μαχλάς, Πίτσος

Σύνθεση ΑΕΚ: Χιώτης, Κόντης, Κωστένογλου, Μόρας, Γεωργέας, Κατσουράνης, Πέτκοφ, Σοάρες, Σέζαρ, Κρασσάς, Λυμπερόπουλος. Αλλαγές:Ίβιτς, Κυριακίδης.