Τετάρτη 21 Σεπτεμβρίου 2011

Ξάνθη- ΑΕΚ

Καλημέρα σας,

Στην Ξάνθη από χτες η ομάδα για τον σημερινό δύσκολο αγώνα απέναντι στους Ακρίτες. Η Ξάνθη είναι μια ομάδα που ανέκαθεν μας δυσκόλευε αλλά σπάνια φεύγουμε ηττημένοι από το γήπεδό τους, καθώς σε σύνολο 23 αγώνων έχει συμβεί 4 φορές. Τελευταία φορά που ηττηθήκαμε ήταν την περίοδο 2009-2010 με 1-0 χάρη σε μια εμετική διαιτησία του Κάκου με πρωτοφανή αλλοίωση αποτελέσματος. Πριν από αυτό την περίοδο 1998-1999 όπου ηττηθήκαμε με σκορ 2-1. 8 φορές έχουμε φύγει νικητές ενώ το αποτέλεσμα που κυριαρχεί είναι η ισοπαλία που έχει εμφανιστεί 11 φορές. Χαρακτηριστικό της τελευταίας 6ετίας είναι πώς όλα τα σερί που τρέχαμε στις εκάστοτε σαιζόν με συνεχόμενες νίκες σταματούσαν με τη συγκεκριμένη ομάδα. Αυτό συνέβη τόσο την περίοδο 2005-2006 όπου ανακόπηκε σερί 7 συνεχόμενων νικών, όσο και την περίοδο 2006-2007 όπου σταματήσαμε στις 9. Εντυπωσιακότερο, πέραν πάσης αμφιβολίας, παιχνίδι ήταν αυτό της σαιζόν 1992-1993. Βρεθήκαμε να χάνουμε  3-1 πριν δραπετεύσουμε με το τρίποντο (3-4) χάρη σε γκολ  του Ζόραν Σλίσκοβιτς.

Σαν Σήμερα…
5 αγώνες έχουμε δώσει στην Ιστορία μας που έχουν διεξαχθεί την 21η Σεπτεμβρίου και δεν έχουμε ηττηθεί ποτέ. Είναι η πρώτη φορά που θα δώσουμε εκτός έδρας αγώνα τη συγκεκριμένη ημέρα. Στους προηγούμενους αντιμετωπίσαμε τον Πανιώνιο το 1969 όπου και νικήσαμε 3-1, τον Ολυμπιακό το 1980, νίκη με 2-1, τον Ατρόμητο για το Κύπελλο του 1994, νίκη με 4-0 και τον Παναθηναϊκό το 2003 στη Νέα Σμύρνη όπου αναδειχθήκαμε ισόπαλοι 2-2. Πιο πρόσφατη, η νίκη με 1-0 επί του Ηρακλή το 2008 στο πρώτο γκολ του Σκόκο με τη φανέλα της ΑΕΚ.

Ξάνθη ΑΕΚ 3-4 (1993)