Δευτέρα 10 Οκτωβρίου 2011

Μουτς Μουτς!

Ο ολυμπιακός είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα Ελλάδος του 1996-1997 για πρώτη φορά έπειτα από 10 χρόνια και η φιέστα τίτλου έμελλε να διεξαχθεί στο Καραϊσκάκη παρουσία 35000 ολυμπιακών αλλά και περίπου 800 Ενωσιτών που αψηφώντας την πανηγυρική διάθεση των ερυθρόλευκων βρήκαν το δρόμο για το Καραϊσκάκη, απλώς για να φωνάξουν το τιμημένο « όπου κι αν παίζεις πάντα θα σε ακολουθώ»… Ο αγώνας έληξε με ήττα της ομάδας μας και με σκορ 2-0 χάρη σε γκολ του Αλεξανδρή και σε συνδυασμό με την χιουμοριστική αποβολή του Άτμα η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Ωστόσο, οι ολυμπιακοί που ποτέ δεν μπορούν να χαρούν χωρίς να πειράξουν τον άλλο, έβαλαν στο ημίχρονο του αγώνα το τραγούδι «Μεσ’ της πόλης το Χαμάμ» λικνίζοντας τα κορμιά τους και προκαλώντας –έξυπνα είναι η αλήθεια- τους ΑΕΚτζήδες που βρίσκονταν στο γήπεδο. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε και ο Μπάγεβιτς έπαιρνε την πρώτη του νίκη εις βάρος της ΑΕΚ, με τις τρεις ήττες που είχαν προηγηθεί να είναι ακόμα νωπές σε όλους. Την επόμενη χρονιά, οι ομάδες αναμετρήθηκαν την τρίτη αγωνιστική στο ΟΑΚΑ, σε ένα ματς που ο Ατματσίδης κατέβασε ρολά. Αγώνας, στον οποίο έχει γίνει εκτενής αναφορά από το μπλογκ. Ο αγώνας του δευτέρου γύρου, είναι εκείνος με τον οποίο θα ασχοληθώ σήμερα και που νικήσαμε με 1-0 χάρη σε γκολ του Βεριντιάνο Μαρτσέλο. Οι απουσίες της ομάδας ήταν πάρα πολλές και ο Ντέμης Νικολαϊδης τραυματίας, παρά το γεγονός πως ο Ντουμίτρου Ντουμιτρίου τον επέλεξε για το βασικό σχήμα. Ο Ντέμης άντεξε 50 λεπτά αγνοώντας τους φρικτούς πόνους και βάζοντας ως συνήθως την ΑΕΚ πάνω από όλους και όλα. Η καρδιά του το έλεγε, το σώμα όμως δεν υπάκουσε. Έτσι, τυχαία πως συμβαίνουν όλες οι ιστορικές ποδοσφαιρικές στιγμές μπήκε στον αγώνα ο Μαρτσέλο που θα έμενε στην ιστορία για το γκολ εναντίον των Πειραιωτών, σε ένα χρονικό σημείο που επ’ ουδενί δεν  προμήνυε γκολ της ΑΕΚ. Η ιστορία γνωστή για την 5η νίκη σε 6 αγώνες εναντίον του οσφπ του Μπάγεβιτς και μάλιστα σε περίοδο μόλις δύο ετών. Οι προκλήσεις πριν το ματς ήταν πολλές ως συνήθως, καθώς όλες οι νίκες της περασμένης χρονιάς χαρακτηρίστηκαν εκ της διοικήσεως των ολυμπιακών, ως τυχαίες. Επειδή δεν ξεχνούμε όμως τις προκλήσεις του Καραισκάκη, και σε ένα γήπεδο που τραγουδούσε το ιστορικό «Γεια σας Πελάτες» ο ντι τζει θυμήθηκε και έβαλε όλη του την τέχνη για να βρει το κατάλληλο τραγούδι που θα αναφέρετο στην περίπτωση. Έτσι βρήκε τουρκικό τραγούδι το οποίο ταίριαζε γάντι στην περίπτωση. Οι παλιότεροι σίγουρα θα γελάσουν στο άκουσμα του τραγουδιού και θα θυμηθούν τους εαυτούς τους να χορεύουν στο γήπεδο προκαλώντας τους 4 χιλιάδες ολυμπιακούς που  ήταν στη Φιλαδέλφεια. Οι νεότεροι θα μάθουμε πόσο πιο έξυπνα γινόταν η καζούρα πριν 15 χρόνια. Ακολουθεί το γκολ του Μαρτσέλο και το τραγούδι «ΥΜΝΟΣ» της νίκης επί του ΟΣΦΠ!