Δευτέρα 12 Νοεμβρίου 2012

Ηταν πρώτη Απριλίου του 1995

Ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ που σκόραρε τελευταία φορά σε εντός έδρας αγώνα της ΑΕΚ με αντίπαλο τον Ολυμπιακό  από την άσπρη βούλα είναι σήμερα 51 ετών. Πρόκειται για τον Δημήτρη Σαραβάκο, που σκόραρε την 1η Απριλίου του 1995 στο τελευταίο πέναλτι που καταλογίστηκε υπέρ της ΑΕΚ. Όχι, δεν είναι ψέμα, είναι η αλήθεια. Αν ψάχνετε τα υπόλοιπα πέναλτι που έχουν δοθεί υπέρ μας από τότε μέχρι σήμερα σε αγώνες πρωταθλήματος εκτός έδρας, αυτά είναι 4. Ένα στον αγώνα πλειοφ, της περιόδου 2009-2010 που σκόραρε ο Τζιμπούρ. Ένα το 2004-2005 στο Καραϊσκάκη, σε αγώνα κεκλεισμένων των θυρών που σκόραρε ο Κατσουράνης και τα δυο μαζεμένα του Τσιάρτα στον αγώνα που έκρινε το πρωτάθλημα του 2001-2002. Ναι είναι το ματς που ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Νικολαϊδη που θα διαμόρφωνε το 0-2 στο 43. Τελικώς, το γκολ δεν μέτρησε ποτέ και ο Αλεξανδρής ισοφάρισε σε 1-1 στο 44.

Αν θέλετε να μάθετε τα πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού, αυτά είναι 10 και συγκεκριμένα: Ένα πέναλτι το 1995, ένα πέναλτι εφεύρεση του Ατματσίδη στον Καραπιάλη το 1997, τρία πέναλτι την περίοδο 1999-2000 ( στο ματς κεκλεισμένων της Φιλαδέλφειας με Δημητρόπουλο, και δυο αστειότατα στον αγώνα του δευτέρου γύρου), το 2001 το χαμένο του Τζόρτζεβιτς από απόκρουση του Ατματσίδη στο 4ο λεπτό (ανύπαρκτο υπέρ Νινιάδη),  το 2005-2006 κανονικό πέναλτι, το 2008 στο 4-0 το χαμένο του Γκαλέτι, το 2010  χαμένο του Ντουντού και το φετινό που σκόραρε η Αλγερινή σταρλετίτσα Τζαμέλ Αμπτούν.